Company E

Commissioned Officers
Captain Monroe F. Hollister
First Lieutenant Patrick Allen McMullen
Second Lieutenant Benjamin Ridley
Non-Commissioned Officers
First Sergeant George A. Watson
Sergeant Jacob M. Fallis
Sergeant Joseph M. Sieger
Sergeant James Irwin
Sergeant James A. Look
Corporal Robert Baker
Corporal Chumasero F. Olmstead
Corporal James A. Love
Corporal William D. Rockwell
Corporal William Doran
Corporal Walton Gardner
Corporal Alonzo Grant
Corporal Marvin Palmer
Musician Henry W. Berthrong
Musician William H. Barber
Wagoner Francis Hagan
Privates
Andrews, Anthony E. Jaycox, Nathaniel D.
Anglin, John Keller, John
Ashdown, Jonathan Kingston, Richard
Auckey, Peter Laurence, Roland L.
Baker, Henry Lee, George S.
Barber, Samuel B. Lewis, Charles J.
Bardel, John Lyons, Truman H.
Bellwa, William Madden, Michael
Bohan, Jeremiah Marks, William
Bouer, John Maynard, Charles
Boyle, Thomas McCann, James
Brady, Joseph McGraw, William
Carkeek, Stephen McQuain, Charles
Carroll, Patrick Oakley, Monroe H.
Connor, Patrick O'Day, John
Corrigan, Patrick O'Hara, Joseph
Coughlin, Dennis Parkes, William
Crane, Rozell F. Patterson, William J.
Crouch, William Phillips, Abram
Curdy, John Plager, John
Davidson, Samuel Poppino, Thomas
Dawson, Thomas Pratt, William H.
Degen, Henry Pritchard, Thomas
Degen, Valentine Quinlan, Dennis
De Long, William R. Riddle, Robert
Doran, Edward Ridler, William
Elliott, Edwin Schane, Frederick
Erwin, Thomas Schout, Pieter
Fiekett, Franklin Shepard, Henry W.
Fitzpatrick, John Sieler, Louis
Fraser, Thomas Snyder, John
Gallismeyer, John Stallman, Federick P.
Garrison, John H. Strobridge, George
Goudoux, William J. Sthul, John
Haller, Jacob Teall, Abraham
Hart, John Thomas, Ross
Hemomerle, Peter Vanderhuff, Thomas
Hodgson, John * Warner, William
Horst, Adam White, John T.
Huver, Joseph Will, John
Jackson, John Wood, John D.
Jager, Benjamin Wright, Richard
B. Jager Badge
* Absent at time of muster-in, reported deserted.

Note: Company raised in the City of Rochester


Last Updated: 3/22/2005