Transfers from the 44th N.Y.
(October 22, 1864)

to Staff
Non-Commissioned Officers
Quartermaster Sergeant Orsell C. Brown
to Company A
Non-Commissioned Officers
First Sergeant Samuel McBlain
Sergeant Robert F. Shipley
Corporal Charles E. Hoyland
Musician John L. Houck
Privates
Butler, John W. Hocknell, John
Campbell, Hicks Lonergan, James
Combs, Thomas D. Mandeville, James
Corrigan, Thomas Martin, Thomas
Corser, Charles McGovern, John
Crocker, Thomas B. McGraw, John L.
Deming, Joseph Mead, Elanthan
Earles, Elijah Ollivar, William
Ellis, Charles R. Otterson, Samuel
Fader, William Phillips, John
Ferris, James Rogers, David
Gardner, Marshal H. Rutherford, Daniel G.
Haver, William W. Schmidt, Andrew
Hill, Francis A.
to Company B
Non-Commissioned Officers
Musician John W. Wheeler
Privates
Corey, Edward S. Thompson, Delos
Crocker, Ephraim C. Thompson, Helim
Dey, William Thompson, Henry
Elliot, George W. Thompson, Perry
Kurtz, William Thrall, John C.
McLaughlin, Isham Wek, Christian
McLaughlin, John Wessels, Abram
Minkler, Edward Wilcox, Fred
Oswald, John B. Wilson, Matthew
Rowe, Samuel E. Wolker, Jacob
Schneider, G.
to Company C
Non-Commissioned Officers
Sergeant Charles Prudliom
Corporal Henry D. Wigg
Musician James E. Pangurn
Wagoner James Rowell
Privates
Albreeht, Moretz Sayers, Henry
Barney, Joseph Scharfhausen, Frederick
Burgess, Lafayette Schemerborn, Isaac H.
Cheesman, Sherwood Schermerhorn, John H.
Clute, Sanford Schermerborn, Myron K.
Countermin, Charles T. Shemerhorn, John
Covel, Samuel Sherwood, John P.
Dowling, Michael Sloes, Louis
Driscole, Simon Small, William
Helm, Joseph Sperling, James
Hibbard, Peter H. Stokes, Peter
Hungerford, Elisha Thorn, Charles
Lawten, Francis A. Thurston, William H.
Makin, Thomas Tooker, Oscar
McCumber, Mencus M. Tracy, Edward P.
Nye, Milo D. Vanhusen, Jacob B.
to Company D
Non-Commissioned Officers
Corporal Edgar Adams
Corporal George W. Wing
Privates
Barrington, John Marx, Ludwig
Beams, Charles Mason, Frederick
Biggam, Andrew S. McKoon, Henry H.
Boyd, James Neary, Patrick
Burns, Michael Newton, Francis
Cirknard, Charles H. Petit, John
Craw, Edward Pfotenhawer, Julis
Damms, John Raymond, George E.
Dickson, George H. Rice, Horace N.
Francis, George W. Scism, Jacob H.
Gould, Charles Stoll, Henry
Mack, James Travis, Gould J.
Markham, Sylvaus Wilder, Frank A.
to Company E
Non-Commissioned Officers
Sergeant Samuel J. Powell
Corporal Harrington Houghton
Privates
Dansenburg, James Morse, Phillip
Donnelly, Thomas O'Neil, Daniel
Dye, Stephen O'Neil, John
Fikes, David O'Neil, William
Finncan, Thomas Peredith, Edward
Hanes, Peter Shuttgan, Philip H.
Harrington, Norman Squires, Hiram M.
Jerrens, James H. St. John, John
LaClair, Peter Stroup, Jacob
Loden, Ellis Stuart, Edward
Loville, Gilbert Tabor, Charles
Manning, William Wert, Albert W.
McDuffee, Cyrus T. Wood, Harrison
McGough, John
to Company F
Non-Commissioned Officers
Corporal Charles H. Blecker
Corporal Harvey Miller
Privates
Archer, Joseph Horton, Hiram
Brazier, Samuel F. Ingraham, John R.
Clark, Abram Latham, Perry
Dunn, James Lawrence, Orlow
Eldred, Moses S. Martin, John B.
Garvey, Chauncey D. McLaughlin, William
Giddings, John K. Miller, Erastus
Gillen, James Rourk, Edward J.
Grant, Ira A. Rourk, James D.
Grumwell, Robert Wisel, Isaiah
Hansle, Frank Wren, John
to Company G
Non-Commissioned Officers
Sergeant Harvey Ackley
Sergeant George C. Beckwith
Corporal Emory C. Green
Privates
Allen, William W. Reed, George W.
Collins, James Riley, Patrick
Grossman, Henry Russell, James L.
Harris, David C. Smith, Myron
Herrick, William A. Stockholm, Aaron E.
McCluskey, John White, Osborn H.
McJury, John Wilcox, Charles F.
to Company H
Non-Commissioned Officers
Sergeant David F. Ferris
Corporal Philo H. Conklin
Corporal Reuben Sisson
Musician Daniel LaGrange
Privates
Buckley, Patrick Lacky, John
Carhouns, Joseph Lewis, Henry
Churchill, John McDougall, Thomas
Decork, Peter Morgan, Edward
Doyle, Mathew Radley, Adam
Farrer, Ellis I. Ring, Barnard
Fitzgerald, Thomas Roee, Joseph H.
Gibney, Patrick Rowe, Nathaniel
Gilland, Alexander Sthroder, William
Halleck, Artemus Wescott, Martin R.
Kelly, George Yakeley, Emanuel
to Company I
Non-Commissioned Officers
Sergeant Cyrus Ingersoll
Musician John King
Privates
Bellinger, Charles J. Kneeskern, James
Deury, Melvin W. Mackney, Horton
Gagnier, Barney I. Older, Theodore
Gates, Oliver Rowley, Demmon L.
Gregory, David Rowley, Hiram S.
Harris, William Runge, Charles H.
Hennebert, Adolphe Stone, John Q.
Herbert, Ambrose VanAlstyne, John
Histanbrittle, Dedrick Verdier, Charles
Hubbard, Lucian W. Watkins, Owen
Hubbard, Manley H. Whitlock, John
Illsley, Henry B. Williams, Halleck B.
Ingersoll, Martin V. Wilson, John
Jones, James W.
to Company K
Non-Commissioned Officers
Sergeant Prestiss S. Frink
Corporal Lucius L. Osgood
Corporal Harvey Strevell
Musician Sylvaus I. Eaton
Privates
Ballard, Lemuel Olney, Ebenezer
Coffin, Merritt Sheerar, Benn
Cole, William S. Sbultz, Noah H.
Furner, Charles B. Taylor, Hiram
King, Joseph L. Way, J. R.
Madden, John
Unassigned
Privates
McKoy, Lewis Swan, William

Last Updated: 7/28/98